نمایندگی تفال در تهران
خرید اتو بخار تفال
زودپز برقی تفال
خرید توتون پیپ
مرکز خرید پیپ در تهران
سیگار برگ کوبایی
آموزشگاه شیرینی پزی
آموزشگاه آشپزی
آموزشگاه کافی شاپ در تهران
تور کویر
خرید بک لینک
تور قبرس شمالی
تور کوش آداسی
قيمت باكس هتلی
قیمت تشک رویا
الكترونيك مدرن
الكترونيك مدرن
نوشته شده در تاريخ ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۷ توسط محبي | نظرات (0)

به زبان‌ها و شيوه‌هاي مختلف مي‌توان دستورات لازم را به دستگاه‌هاي پردازنده اعلام نمود. يكي از زبان‌هاي پركاربرد و قدرتمند در زمينه الكترونيك برنامه نويسي به زبان سي (C) است. براي برنامه نويسي اين زبان پركاربرد نياز به نرم افزار كامپايلر CodeVisionAVR داريد.

 ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۷ توسط محبي | نظرات (0)

الكترونيك نوري، مطالعه و استفاده از دستگاه‌هايي الكترونيكي است كه نور را توليد، شناسايي و كنترل نمايند. الكترونيك نوري معمولاً زيرشاخه‌اي از فوتونيك يا الكترونيك در نظر گرفته مي‌شود. دستگاه‌هاي الكترونيك نوري مي‌توانند مبدل‌هاي الكترونيكي به نوري يا نوري به الكترونيكي باشند يا وسايلي كه از چنين دستگاه‌هايي در فعاليت‌شان به كار برود. واژهٔ الكترواپتيك غالباً به اشتباه به جاي الكترونيك نوري به كار مي‌رود، درحالي كه الكترواپتيك شاخهٔ وسيع‌تري در فيزيك است كه به بررسي برهم‌ كنش نور و الكترون مي‌پردازد.

الكترونيك نوري مبتني بر اثرات كوآنتومي نور روي مواد الكترونيكي، به خصوص نيمه‌رساناها است.

 ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۷ توسط محبي | نظرات (0)

انفورماتيك پزشكي را حوزه كاربردي فن آوري اطلاعات و ارتباطات در پزشكي مي‌توان تعريف كرد، و به توليد و خدمات فن آوري اطلاعات در حوزه خدمات بهداشتي و درماني صنعت انفورماتيك پزشكي اطلاق مي‌شود. جهت توسعه اين صنعت در داخل كشور نيازمند برنامه‌ريزي بر اساس فرصت‌ها و تهديدهاي سر راه و نقاط قوت وضعف خود هستيم.

صنعت انفورماتيك بصورت عام داراي ويژگي‌هايي است كه كشورهاي دنيا را ترغيب به سرمايه‌گذاري در اين بخش كرده‌است. صنعت انفورماتيك پزشكي شامل سه بخش نرم‌افزار و سخت افزار و خدمات درحوزه پزشكي است. دراين ميان قسمت نرم‌افزار جايگاه ويژه‌اي جهت سرمايه‌گذاري دارد. همچنين حوزه‌هايي از انفورماتيك پزشكي چون كاربرد هوش مصنوعي در پزشكي، خدمات پزشكي از راه دور به دليل در مرحله تحقيق بودن، زمينه خوبي براي برنامه‌ريزي و سرمايه‌گذاري در ارائه محصول در آن بخش خواهند بود. با توجه به نقش دولت‌ها در راستاي توسعه دو بخش كاربردي و توليد در حوزه انفورماتيك موظف به ايجاد موارد زير بنايي هستند؛ بنابراين شناخت جامع از زير ساخت‌هاي اين بخش در بدو برنامه‌ريزي به شكل حياتي لازم و ضروري مي‌باشد، اين زير ساخت‌ها عبارتند از:

۱. زيرساخت امنيتي

۲. زيرساخت تجاري

۳. زيرساخت حقوق

۴. زيرساخت اجتماعي و فرهنگي

۵. زيرساخت استانداردسازي

۶. زيرساخت فنيادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ توسط محبي | نظرات (0)

بحث آموزش الكترونيك در سال هاي اخير به ميان آمده و بسياري از موسسه‌ها و شركتها سعي بر گسترش آن داشتند. عوامل افزايش يا كاهش دهنده كيفيت زندگي خانواده‌ها يا جوامع بشري از مزايا و معايب آن به شمار مي‌روند. آرامش، انتخاب رشته مورد علاقه، رهايي از مشكلات و هزينه‌هاي رفت و آمد، امكان دسترسي در هر زمان و مكان و امكان استفاده از منابع الكترونيكي و كتابخانه‌هاي ديجيتال مي‌تواند ارتقاي دانش افراد جامعه را فراهم كند.

ويدئو كنفرانسها و تالارهاي مجازي گفت‌وگو به راحتي ارتباط دانشجو با استاد و دانشجويان ديگر را در هر نقطه جغرافيايي فراهم مي‌كند. البته نبايد فراموش كرد دسترسي به اين امكانات مستلزم تجهيزات مناسب و اينترنت پرسرعت است. طرح آموزش الكترونيك به سرعت رو به افزايش است و بسياري از خانواده‌ها براي كنترل فرزندان خود و كاهش هزينه از آن استقبال كرده‌اند. اما مي‌بايست در نظر داشت كه بسياري از فنون و مهارتهاي يادگيري در ارتباطهاي نزديك و فيزيكي موثرتر است و آموزش الكترونيك به تنهايي نمي‌تواند تمام ابعاد مهارتهاي يادگيري را پوشش دهد.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۷ توسط محبي | نظرات (0)

الكترونيك علمي است كه به بررسي حركت الكترون در دوره گاز، خلاء و يا نيمه رسانا و اثرات و كاربردهاي آن مي پردازد. با توجه به اين تعريف، مهندس الكترونيك در زمينه ساخت قطعات الكترونيك و كاربرد آن در مدارها، فعاليت مي كند. به عبارت ديگر، زمينه فعاليت مهندسي الكترونيك را مي توان به دو شاخه اصلي "ساخت قطعه و كاربرد مداري قطعه" و "طراحي مدار" تقسيم كرد.

 

دكتر كمره اي استاد مهندسي برق دانشگاه تهران در معرفي اين گرايش مي گويد:

"گرايش #الكترونيك به دو زير بخش عمده تقسيم مي شود. بخش اول #ميكروالكترونيك است كه شامل علم مواد، فيزيك الكترونيك، طراحي و ساخت قطعات از ساده ترين آنها تا پيچيده ترين آنها است و بخش دوم نيز #مدار_و_سيستم ناميده مي شود و هدف آن طراحي و ساخت سيستم ها و تجهيزات الكترونيكي با استفاده از قطعات ساخته شده توسط متخصصان ميكروالكترونيك است.

#دكتر_جبه_دار نيز در معرفي اين گرايش مي گويد: گرايش الكترونيك يكي از گرايشهاي جالب مهندسي برق است كه محور اصلي آن آشنايي با قطعات نيمه هادي، توصيف فيزيكي اين قطعات، عملكرد آنها و در نهايت استفاده از اين قطعات، براي طراحي و ساخت مدارها و دستگاههاي است كه كاربردهاي فني و روزمره زيادي دارند.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۷ توسط محبي | نظرات (0)

الكترونيك علم مطالعه ي عبور جريان الكتريكي از مواد مختلف - مانند نيمه هادي‌ها, مقاومت‌ها, القاگرها و خازن‌ها - و آثار آن است. الكترونيك همچنين به عنوان شاخه‌اي از فيزيك نظري شناخته مي‌شود. طراحي و ساخت مدارهاي الكترونيكي براي حل مشكلات عملي, قسمتي از مباحث موجود در مهندسي الكترونيك و را تشكيل مي‌دهد.

در برخي موارد مطالعه المان‌هاي جديد نيمه‌هادي و فن‌آوري‌‌ها نزديك به آن, شاخه‌اي از فيزيك در نظر گرفته مي‌شود. اين مقاله بيشتر به مفاهيم مهندسي الكترونيك مي‌پردازد.

ارتباطات الكترونيك بين موسسات تجاري چيز تازه‌اي نيست، بلكه سالها به شكل تبادل الكترونيكي اطلاعات (EDI=Dlectronic Data Interchange) كه توسط شبكه‌هاي (VAN=value added networks) پشتيباني مي‌شدند و از طريق خطوط تلفن اختصاصي عمل مي‌كردند، وجود داشته است.

غالباً به منظور جابجايي الكترونيكي اسناد تجاري مرسوم (فاكتور و ...) استفاده مي‌شود. در واقع منظور از EDI تجارت بدون كاغذ مي‌باشد. تعريفي كه براي EDI ارايه شده است چنين است: «انتقال اطلاعات تجاري سازماندهي شده توسط استانداردهاي اطلاع‌رساني مورد توافق از يك سيستم كامپيوتري به سيستم كامپيوتري ديگر از طريق تجهيزات الكترونيكي». ارايه توضيح مختصري درباره اين تعريف، به درك موضوع كمك قابل توجهي خواهد كرد.

 ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۲۱ خرداد ۱۳۹۷ توسط محبي | نظرات (0)

در آرزوي تاسيس شهري الكترونيكي در ايران
دكتر علي‌اكبر جلالي عضو هيات علمي دانشكده برق دانشگاه علم و صنعت و استاد پاره وقت دانشگاه «وست ويرجينا»ي آمريكاست. او تحصيلاتش را تا مرحله فوق دكترا در حوزه كنترل كامپيوتري، ادامه داده است و 13 سال تمام است كه تلاشي شبانه‌روزي براي توسعه فناوري ارتباطات و اطلاعات در ايران را آغاز كرده و فعاليت‌هاي تحقيقاتي او زبانزد عام و خاص است.


 معروف‌ترين كار تحقيقاتي او تاسيس نخستين روستاي الكترونيكي ايران و جهان است.

علي‌اكبر جلالي همچنين عضو مستقل يونسكو در منطقه آسيا و اقيانوسيه در حوزه آموزش الكترونيك است و علاوه بر آن عضو كميته كارگروه يونسكو در تهران در حوزه فناوري اطلاعات نيز هست. از ديگر سمت‌هاي او عضويت در هيات رئيسه جامعه اطلاعاتي ايران است.


 او اخيراً نيز جايزه E.Aisia AWARD يا جايزه برترين پروژه خلاقيت و فناوري در حوزه منطقه آسيا و اقيانوسيه را بخاطر تاسيس نخستين روستاي الكترونيكي آسيا به‌دست آورده. دكتر جلالي تاكنون 26 جلد كتاب در حوزه فناوري اطلاعات به چاپ رسانده كه برخي از آنها در مراكز آموزشي ناسا در ايالات متحده آمريكا تدريس مي‌شود.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۸ خرداد ۱۳۹۷ توسط محبي | نظرات (0)

 

برق تلفن مستقل از برق شهر بوده و ربطي به آن ندارد. براي همين است كه در زمان خاموشي تلفن كار مي كند. برق تلفن از نوع مستقيم بوده اما برق شهر از نوع متناوب است. برق شهر 220 ولت و در مصارف خانگي 15 تا 25 آمپر مي باشد. اما برق تلفن بستگي به منطقه مورد استفاده بين 45 تا 65 ولت بوده و جريان بسيار كمي را دارد كه در نتيجه آن نه آدم را مي گيرد و نه لامپي روشن مي كند.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۱ خرداد ۱۳۹۷ توسط محبي | نظرات (0)

 

سيستم هاي الكترونيكي از مدارهاي مشتمل بر ترانزيستور، مقاومت و خازن تشكيل مي‌شوند. از مجموعه اين مدار در كنار هم پاسخ خروجي معيني بدست مي‌آيد. يكي از پاسخ هاي خروجي در اين سيستم ها تقريب سيگنال هاي ورودي سيستم هاي الكترونيكي در بيشتر موارد بسيار ضعيف هستند. بطور مثال آشكارسازهاي فوتون (كه در گردآوري و تبديل نور به سيگنال الكتريكي به كار مي‌روند) مي‌توانند نور ستارگان دور را آشكار سازي كنند، اما ولتاژ سيگنال كه ايجاد مي‌كنند درحدود يك ميليونم ولت است. در اين صورت، براي تقويت آن بايد از تقويت كننده استفاده شود. مدار ساده‌اي كه شامل تقويت كننده تك ترانزيستوري است، مي‌تواند يك سيگنال ورودي را تا چند صد برابر تقويت كند.

مداري كه براي اجراي عمليات منطقي به كار مي‌رود يك كليد ترانزيستوري است. هنگامي كه ورودي مدارهاي پتانسيل زمين است ترانزيستور نارساناست و حالت قطع دارد، چون از ترانزيستور جرياني نمي‌تواند بگذرد. ولتاژ خروجي بايد تا حد ولتاژ تغذيه كلكتور (جمع كننده) بالا برود. هر كجا ولتاژ ورودي (Vin) با ولتاژ تغذيه كلكتور برابر شود، ترانزيستور رسانا مي‌شود به حالت وصل در مي‌آيد.

در نتيجه جريان زيادي از مقاومت كلكتور (Rc) و ترانزيستور مي‌گذرد. چون مقاومت ترانزيستور در حالت رسانايي كم است، ولتاژ خروجي (Vout) كم است. اگر ولتاژ زياد مثل ولتاژ چند كلكتور را به عنوان حالت منطقي 1 يا درست ولتاژ كم را با عنوان حالت منطقي 0 يا نادرست تعريف كنيم. هر گاه مداري كه عمل منطقي نه (NOT) شامل چند ورودي باشد هر عمل منطقي را مي‌تواند به همين ترتيب انجام دهد. بنابراين با دسته‌اي از مدارهاي منطقي مي‌توان همه علامت منطقي را انجام داد.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۷ توسط محبي | نظرات (0)

مدارهاي الكترونيكي براي ايفا كردن وظايف مختلفي استفاده مي‌شوند. كاربردهاي اصلي مدارهاي الكترونيكي عبارتند از:

  1. كنترل و پردازش داده‌ها
  2. تبديل و توزيع توان الكتريكي
  3. اجراي عمليات خاصادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ توسط محبي | نظرات (0)

مباحث الكترونيك صنعتي از جمله بروزترين مباحث در گرايش قدرت، كنترل و الكترونيك است. در حقيقت در اين مباحث دانش استفاده از نيم رساناها در توان ها و ولتاژهاي سطح بالا مطرح مي شود كه قابليت هاي بسياري را به تجهيزات صنعتي مي افزايد. كنترل كننده هاي سرعت موتور، راه اندازهاي موتورهاي صنعتي، فيلترهاي هارمونيكي اكتيو، يكسوسازها، اينورترهاي صنعتي، اينورترهاي مولدهاي تجديدپذير، شارژرها و منابع سوئيچينگ و… تنها بخشي از كاربردهاي دانش الكترونيك صنعتي است.

نيم رساناها در الكترونيك صنعتي نه به عنوان تقويت كننده كه به عنوان كليد استفاده مي شوند و بر مبناي نوع كليدها و شيوه هاي كليدزني، تجهيزاتي به نام مبدل ها معرفي مي شوند كه انعطاف قابل توجهي در تبديل مشخصه هاي تجهيزات در توان هاي قابل توجه ايجاد مي كنند. براي آگاهي از دستاوردهاي الكترونيك صنعتي، پيش از هر اقدامي نياز به آشنايي با انواع كليدهاي نيم رسانا، مشخصه ها و كاربردهاي آن ها، آگاهي از مدارات مبدل ها، كاربردهاي صنعتي مربوط به آن ها و … است كه تمامي اين موارد بايستي در آموزش الكترونيك صنعتي پوشش داده شود.ادامه مطلب...
نوشته شده در تاريخ ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ توسط محبي | نظرات (0)

الكترونيك قدرت شاخه‌اي از الكترونيك صنعتي است. الكترونيك قدرت مبحثي است متشكل از مهندسي الكترونيك و مهندسي قدرت كه در آن عملكرد الكترونيك حالت جامد براي كنترل و تبديل توان الكتريكي بررسي مي‌گردد. به عبارت ديگر الكترونيك قدرت به بررسي استفاده از نيمه هادي‌ها در قدرت مي‌پردازد.

 ادامه مطلب...
[ ۱ ]